ŽIDOVSKÉ PÍSNĚ od ESTER      
O nás    Koncerty    CD    Texty písní    Kontakt    Galerie    Káťa    Lesik    Články    Odkazy
dolůhudební skupina ESTER

Káťa Hajdovská - Tlustá a Alexandr (Lesik) Hajdovskýtradiční židovské písně
Zveme Vás zde k poslechu 50 ukázek z těchto písní
(vybrat CD, vybrat píseň, kliknout na "play")
v hebrejštině, ladinu a jidiš

   příklad ukázek z CD:  
   Hiné ma tov                    play
 
Baruch Ata Adonaj          play
   Durme, durme       play
 
Durme, durme 2       play
   Tumbalalajka       play
 
Amol is gewen       play
 
   příklad videí z koncertů (na youtube):  
             


Šalom, Chaverim!
Vítáme Vás na našem webu, přátelé!


Lesik a já společně zpíváme už od malička. Pocházíme z hudební rodiny, kde se téměř při všech činnostech hudba buď provozovala a nebo poslouchala.
Poznali jsme, že hudba je dar od Boha, který je zázračný a kouzelný, hodící se jak do reality, tak třeba do světa snění, zkrátka je to dar ke každé příležitosti.
V hudbě se toho dá prožít tolik… štěstí, bolest, radost, naplnění, prázdnota, konkrétno, abstraktno, vášeň, poezie, činorodost i nuda… Hudba umožňuje absolutní svobodu výběru.

Proto také pro nás neexistují žádné žánrové hranice, neomezujeme se pouze na židovskou hudbu, kterou milujeme, avšak kromě ní se věnujeme i dalším…(Lesik nikdy nepřestal být rockerem, což je oblast, ve které je v hudebním světě známý nejvíce. Vydal několik rockových CD - viz heslo "LESIK")

Nicméně ESTER, je nejspíš zatím ten poslední a nejvýznamnější hudební projekt ze všech, kterým jsme se za svůj život věnovali. Právě proto, že židovská hudba je tolik pestrá, že do sebe během svého vývoje nasála tolik nejrůznějších vlivů, proto nám - i Vám nabízí úžasně barevné spektrum. Je to pokladnice, ve které strašně rádi znovu a znovu objevujeme a každý vytažený poklad nás stále překvapuje a naplňuje nadšením. Lesika, který má v sobě především skladatelského ducha, přímo provokuje k nejrůznějším aranžím, a nejen to, už jej dokonce vyprovokovala i k vlastní jidiš tvorbě (viz tři autorské skladby z alba "Samowar").

Bohatá a moudrá židovská tradice má několik způsobů, jak v dnešním světě žít a přežít - a jedním z těchto způsobů je hrát židovské písně. ESTER je hraje, miluje a pokládá za poklad, o který stojí za to se rozdělit.

Káťa."Poklad židovských písní"
nabízí vzácné písně lidu Izraele, národa Bible.
Program je provázen mluveným slovem, seznamujícím posluchače s původem písní i s překladem textu.
Celý pořad přibližuje zvláštní, a přesto blízkou židovskou kulturu, nábožensko-historickou tradici i její krásu a bohatství.
Lid Izraele byl v 1.stol.n.l. svými nepřáteli rozehnán do celého světa a od té doby bylo již mnoho pokusů, aby nejen Židé,
ale i památka na ně byla zcela vyhlazena.
Celá staletí svého vyhnanství chránili Židé svou tradici, své příběhy a písně.
A tak jejich písně žijí podnes, oslovují nás, ale hlavně se dotýkají srdcí nás všech.
Pokud se někdo nadchne pro nádheru a kouzlo kultury druhého národa,
může to být současně i zážitek působící jako účinná prevence rasismu.


Název "Ester"
je rovněž názvem jedné z knih Bible. Jméno Ester v sobě zahrnuje tajemství, moudrost, pravdu i vítězství. V doslovném překladu znamená hvězdu a nebo skryté tajemství. Poselství příběhu Ester je toto: Kdo je proti Židům, ten se protiví samotnému Bohu. Někdy to vypadá, že vyhrává ten, kdo osnuje proti druhému vražedný plán. Konečný výsledek je ale v rukou Božích. Zvrat k dobrému může přijít zcela neočekávaně. O to větší bude potom naše radost. ESTER tedy vypovídá o zmaření zlých plánů, o náhlé změně k dobrému a o veliké radosti, která pak následuje. O tom, že je dobré důvěřovat Bohu, i když vypadá vše jako prohrané a Bůh nám připadá vzdálený a skrytý. Poslední slovo bude mít vždy Ten, jenž nakonec zjedná spravedlnost.

Jste tý návštěvník. Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadloSkvělé casino online nabízí široký výběr her,
zaručí ti zábavu a opravdu se zde dají vyhrát velké peníze.
Tak proč to nezkusit!